Tavuk bonfile ile yapılmış yemek

Tavuk Eti Nasıl Dondurulur ve Nasıl Çözdürülür?

•    1 adet piliç bonfileyi buzdolabı poşetine yerleştirin. Diğer bir parça bonfileyi de poşetin diğer ucuna koyun. Piliçleri poşet içinde üst üste gelecek şekilde katlayın ve fazla havasını alarak poşetin ağzını kapatın. Bu sayede bonfileler birbirlerine yapışmayacaklar. Hem kullanma, hem de çözülme süresi olarak size kolaylık yaratacaklardır. Her poşet üzerine ay/yıl yazma kullanım önceliği bakımından kolaylık yaratır. Bu işlemde eğer kalem kullanmak istemezseniz dondurucuda ay ay olarak sınıflandırma yapabilirsiniz.
•    Donmuş bir tavuğu çözdürmenin birkaç yolu var. Eğer mikrodalgada çözdürmek isterseniz buz çözdürme ile tavuğu poşetsiz ve streçsiz bir şekilde çözdürerek kullanabilirsiniz. Eğer bu işlemi bir airfryer ile yapmak isterseniz 45 derecede 10 dakika çözülmesine yeterli olacaktır. Donmuş bir tavuk ile haşlama yapmak isterseniz direk haşlanacak suya ekleyip çözülme beklemeden tavuğu pişirme de diğer bir yöntemdir. En ideal çözdürme yöntemi +4 yani buzdolabında çözdürmedir. Bu işlemde tavuğun hava almaması ve bir tepsi içerisinde buzdolabının en alt bölümünde çözülmesi gerekmektedir.
•    Çözdürme esnasında +4 buzdolabının üst raflarında veya bir gıdaya temas ederek çözdürme , oda sıcaklığında saatlerce çözdürme veya akan bir su altında çözdürme tavuk çözdürmek için uygun değildir.