Sürdürülebilirlik Banner

Sürdürülebilirlik Projelerimiz

Atıksız Üretim

Banvit BRF olarak faaliyetlerimizi, aynı zamanda gıda israfının önlenmesi konusunu da dikkate alarak yürütüyoruz. Kesimhanelerimizdeki randıman kayıplarını minimize ediyor; rendering tesislerimiz ile Bandırma, Elazığ ve İzmir entegrasyonlarımızda üretim sürecinde oluşan tüm hayvansal atıklarla, oluşabilecek bazı özel ürün iadeleri ve Ar-Ge ürün deneme sürecinde oluşan az miktardaki deneme ürünlerin geri kazanılmasını sağlıyoruz. Rendering tesislerimizde geri kazandığımız bu ham madde ürünlerini ise özellikle balık yemi veya evcil hayvan yemi üreten firmalara satarak, hayvan beslenmesine de katkı sağlamış oluyoruz. Diğer taraftan Bandırma, İzmir ve Elazığ’da bulunan tüm üretim kampüslerimizde faaliyet gösteren tesislerimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen “Sıfır Atık” belgelerine sahip olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Atıksız_Üretim
Geri-Dönüştürülebilir-Ambalaj-Taahhüdü

Geri Dönüştürülebilir Ambalaj Taahhüdü

Gerek tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürünleri geliştirmek, gerekse bu ürünleri tüketicilerimize sunarken ambalaj tarafında da yenilikler getirmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Kullanmış olduğumuz ambalaj malzemelerimizin ise %98’i geri dönüştürülebilir nitelikte. 2025 yılına kadar ambalaj malzemelerimizin %100’ünün geri dönüştürülebilir, tekrar kullanılabilir veya biyolojik olarak doğada parçalanabilir olmasını hedefliyoruz.

Atık Su Geri Kazanım

Doğadaki ayak izimizi azaltmak üzere; enerjiden geri dönüşümlü ambalajlara, tasarruf tedbirlerinden eğitime, hayvan refahından atık yönetimine kadar uzanan farklı alanlarda uygulamalarımız bulunuyor. Özellikle su ayak izimizi azaltmak için uzun yıllardır çalışıyoruz. Bu kapsamda Bandırma ana kampüsümüzde yer alan “Atık Su Geri Kazanım Tesisi”miz sayesinde arıttığımız suyun günlük ortalama 2 bin tonunu içilebilir su kalitesinde yeniden kazanıyoruz. 2021 yılında Bandırma tesislerimizde arıttığımız ve geri kazandığımız suyun ortalama %43’ü içme ve kullanım suyu kalitesine sahip. Devam eden çalışmalarımızın sonucunda geçtiğimiz yıla göre içme suyu kalitesine dönüştürdüğümüz su oranını %6,5 artırdık. Yine 2021 yılında m3 bazında su tüketimini tüm üretim tesislerimiz toplamında %5,71 azalttık. Ayrıca yine aynı dönemde tavuk eti üretiminde kg başına %8 su tasarrufu sağlamayı başardık. Hedefimiz 2025 yılına kadar tüm tesislerimizdeki su kullanımımızı %13 oranında azaltabilmek.

Atık-Su-Geri-Kazanım-
Yenilenebilir-Enerji

Yenilenebilir Enerji

Sürdürülebilirlik çalışmalarımız için çok önemli bir kilometre taşı olan 2040 yılında “Net Sıfır” hedefine ulaşmak üzere 2030 yılına kadar BRF’nin tüm operasyonları ve bu operasyonlarındaki enerji tüketiminden kaynaklanan doğrudan salınımların %35, değer zincirinin bir parçası olan dolaylı salınımların ise %12,3 azaltılması hedefleniyor. Buna ilave olarak ağaçlandırma projeleri gibi doğaya katkıda bulunacak çalışmalar yürüterek, kalan salınımın dengelenmesi ve “Net Sıfır” hedefine ulaşılması planlanıyor. Global şirketimiz BRF, 2020 yılında kullandığı toplam enerjinin %91’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı. 2030 yılında ise kullandığı elektrik enerjisinin %50’sini kendi ürettiği temiz enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyor. BRF’nin Türkiye operasyonu olarak tesislerimizde geleneksel pek çok yakıt türüne göre çok daha çevre dostu ve temiz bir enerji kaynağı olan doğal gaz kullanıyoruz. Tüm süreçlerin iyileştirilerek optimize edildiği, elektrik ve doğalgaz tasarrufu konusundaki çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Ayrıca bu sürecin paralelinde alternatif enerji kaynaklarını araştırıyoruz ve üretim sürecimizde güneş ve rüzgâr enerjisinin kullanımıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz.