AÇS Header

Akıllı Çocuk Sofrası

Akıllı Çocuk Sofrası projemizin 2008 – 2016 yılları arasında sürdürdüğümüz ilk dönem çalışmalarında yaklaşık 2 milyon öğrenciye, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel hareketin önemini aşıladık. Projemiz 2011 yılında Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nden “Sağlık Bilinçlendirme Uygulaması” 1.’lik ödülüne lâyık görüldü.

2021 yılında tekrar ele aldığımız projenin yeni dönem çalışmalarında “Sürdürülebilir Gıda” konusuna odaklandık. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “Akıllı Çocuk Sofrası” projesiyle bilinçli beslenme ve gıda israfı konularında öğrencilerin farkındalık düzeyini artıracak çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Beslenme alışkanlıklarının çok büyük ölçüde aile içinde edinildiği gerçeğinden yola çıktığımız ‘Akıllı Çocuk Sofrası’, ilkokul öğrencileri ile ailelerinin ve öğretmenlerinin sürdürülebilir gıda konusundaki eğitim ve farkındalık çalışmalarını kapsıyor. İlköğretim çağındaki çocukları hedefleyen projemizin web sitesi ve sosyal medya hesapları ile çocuk gelişiminde birincil role sahip ebeveyn ve öğretmenlere sesleniyoruz. Pedagoji ve beslenme alanlarındaki uzman danışmanlar tarafından hazırlanan çeşitli videolar, eğitimler ve makaleler gibi faydalı içeriklerle hem aile ve öğretmenlerin hem de çocukların bilinçli beslenme alışkanlıkları kazanmalarını ve gıda israfı konusundaki hassasiyetlerini artırmayı hedefliyoruz.

Detaylı bilgi almak için Akıllı Çocuk Sofrası web sitesini ziyaret ediniz.