Tavuk bonfile ile yapılmış yemek

Tavuk Göğsü Tavada, Fırında, Mangalda Nasıl Pişirilir?

1 paket Banvit piliç bonfile

Tavada pişirme marinasyonu için;

1 çay bardağı krema
2 çorba kaşığı sirke
2 çorba kaşığı zeytinyağı
3 diş sarımsak püresi
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 tutam ufalanmış bilye kekik

•    Geniş bir kâseye 1 çay bardağı krema, 2 çorba kaşığı sirke, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 3 diş sarımsak püresi, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tutam ufalanmış bilye kekik ekleyip karıştırın. 
•    Piliç bonfileleri yanlamasına kesin ve birkaç kez döverek inceltin. Bu bonfileleri marinasyon için kâseye yerleştirin. Tavukları en az 2 saat, tercihen 1 gece buzdolabında dinlendirin.
•    Isınmış bir döküm tavada 6’şar dakika arkalı önlü pişirin.

Fırında marinasyon için;

2 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı pekmez
3 diş sarımsak püresi
1 çorba kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı sirke

•    1 kâse içine 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı pekmez, 3 diş sarımsak püresi, 1 çorba kaşığı kırmızı toz biber, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 çorba kaşığı sirke koyup karıştırın.
•    1 bütün piliç bonfileyi marinasyona 2 saat ile 1 gece aralığında bekletin. Bonfileleri fırın tepsisine koyun ve üzerine fazla marinasyon sosundan ekleyin. 180 derece ayarlanmış alt üst fırında 30 dakika pişirebilirsiniz.


Mangalda marinasyon için;

2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı süzme yoğurt
1 tatlı kaşığı domates salçası
3 diş sarımsak püresi
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı kimyon

•    Bir kâse içine 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 3 diş sarımsak püresi, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kekik ve 1 çay kaşığı kimyon ekleyip iyice karıştırın.
•    Karışıma 1 adet kuşbaşı doğranmış piliç bonfile ekleyin. 2 saat ile 1 gece aralığında bekletilen kuşbaşı parçalarını suda bekletilen çöp şişlere dizin. 
•    Alevi dinmiş kor ateş ideal pişirme için iyidir. Çöp şişler ızgarada yapışır gibi olur fakat çevirmeye hazır olunca kendilerini bırakırlar. Arkalı önlü pişirerek servise hazırlayın. Afiyet olsun.