Değerli Banvit Dostu,

Bilimsel bir dayanağı olmayan, iftira ve şehir efsanesi niteliğindeki bazı açıklamalar nedeniyle maalesef toplumumuzun bazı kesimlerinde piliç etine yönelik bir güvensizlik oluşturuldu.

Sektör olarak talebimiz üzerine Bandırma Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilen bilirkişilerin kontrolü altında yapılan çalışma ve analizlerden elde edilen veriler bilimsel bulgular ışığında değerlendirilmiş ve asılsız iddialarla ilgili aşağıdaki sonuçlara varılmıştır;

Bu çalışmaya göre;

• Piliçlerin iddia edildiği gibi 45. günde kendiliklerinden ölmedikleri görülmüş ve etlik piliçlerin ticari koşullardaki ömürlerinden çok daha uzun bir süre yaşayabildikleri tespit edilmiştir.

• Etlik piliçler kümes içinde belli bir hareket alanı içerisinde serbestçe hareket edebilecek şekilde yetiştirilmektedir.

• İddia edildiği gibi piliçlerin kemikleri “elle tutulur tutulmaz kırılacak kadar ince ve dayanıksız” değildir. Kemikler ilerleyen yaşla birlikte daha da ağırlaşan gövdeyi taşıyabilecek şekildedir.

• Civcivler’in kuluçkadan çıkma süreleri, iddia edildiği gibi 17 gün değildir. Tavuk yumurtalarındaki embriyoların gelişerek civciv olarak kuluçkadan çıkma süreleri 20-21 gün arasında değişir.

• Piliçlerden tümör fışkırmıyor! Yapılan otopsilerde normal, sağlıklı hayvanların vücutlarında hiçbir tümöral oluşuma rastlanmadı.

• Tavuklar günde 2 - 3 adet yumurta vermezler! Tersine yumurtacı tavuklar günde en fazla bir adet yumurta verir. Hatta bir kümes genelinde tavuk başına ortalama yumurtlama sayısı günde bir adedin altındadır.

Yukarıda sizinle paylaştığımız bu saptamalar, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin gerçekleştirdiği tamamen bilimsel, yaklaşık 3 aylık bir araştırmanın sonuçlarıdır. Bu bilimsel çalışmaya ait raporlara aşağıdaki ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.


U. Ü. Veterinerlik Fakültesi Mahkeme Tespit Raporu için tıklayınız.

U. Ü. Veterinerlik Fakültesi Kemik Analizi Mahkeme Tespit Raporu için tıklayınız.


images

Soru ve Cevaplar ile Kuş Gribi

Mahkeme tespit raporu videoları için tıklayınız.
Piliç Eti Hakkına Doğru Bilinen Yanlışlar

Banvit’ten annelere mektup…

Bilim insanlarının konuyla ilgili açıklamaları için tıklayınız.

Gıda Güvenliği Derneği’nin açıklamaları için tıklayınız.

Prof. Dr. Ahmet Ergün

(Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları)

Prof. Dr. Ali Esat Karakaya

(Gazi Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalı)

Prof. Dr. Erol Şengör

(Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı)

Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu

(Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü)

Prof. Dr. Necmettin Ceylan

(Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü)

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz

(İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı)