Ürünler
 

BANVİT piliçleri İslami usüllere uygun olarak mı kesilmektedir?
Kesim işlemleri eğitimli Müslüman kasaplarca, elle, tek tek ve sesli besmele ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan habersiz denetimlerle, uygunluğu takip edilmektedir. Üretim tesislerimiz devamlı denetim altındadır. Maaşını devletin ödediği resmi veterinerlerin 24 saat (kesimhanemizde ofisleri mevcut her vardiyada 2 veteriner hekim var) denetiminde olan tesislerimiz; yıl içinde resmi makamlar ve özel müşterilerimiz tarafından sadece kalite ve hijyen açısından değil hayvan refahı ve Helal Kesim konularında da denetlenmektedir. Ayrıca çeşitli zamanlarda Müslüman ülkelerden gelen resmi yetkililerin yaptığı denetimlerden de geçmiş bulunmaktayız.
Banvit Piliçleri islami usullere uygun olarak kesilmektedir. Bu konuda Türk Standartları Enstitüsü’nün TS OIC/SMIIC 1 Helal Gıda Standardı’na göre yapılan denetimi neticesinde, islami usullere ve gıda güvenliğine uygunluk konusunda tüm markalarımız için “Helal Belgesi“ alınmıştır. Belge alındıktan sonra da yapılacak habersiz denetimlerle, uygunluğu takip edilecektir.
BANVİT piliçleri neden sarıdır?
Piliçlerimiz tamamen doğal yemlerle beslenir. Mısır ve mısır glutende bulunan doğal bir pigment, pilicin üst derisinde toplanarak, sarı renk almasını sağlamaktadır.
BANVİT ambalajlarının içinde bulunan pedin işlevi nedir?
Bu ped emici bir malzemedir. Ped kullanılmadığı zaman, ambalajın içinde biriken su, bakteri üremesine elverişli ortam yaratır. Emici ped, ambalaj içinde oluşabilecek suyu emerek, ürünün daha sağlıklı şartlarda korunmasını sağlar ve bozulmasını engeller.

Gıdaya Uygunluk Sertifikası’na sahip olan emici ped, ISO 9001 Kalite Standartları’nda üretim yapan firmadan temin edilmektedir.
BANVİT piliçleri neyle beslenmektedir?
Piliçlerimi,z yem fabrikalarımızda üretilen yemlerle beslenmektedir. Yemlerimiz tamamen doğal olup, mısır ve buğday gibi tahıllar, yağlar, soya küspesi veya ayçiçeği küspesi gibi bitkisel proteinler yemlerin yaklaşık %85"ini teşkil eder. Geri kalan kısmı ise buğday kepeği, razmol, mısır unu, mineral ve vitaminler gibi içeriği pilice faydalı olacak çeşitli hammaddelerdir.

Başta tahıllar olmak üzere tüm yem hammaddeleri, Yem Fabrikası Laboratuvarı’nda kontrol edildikten sonra, uygunluğu tespit edilenler kullanılmaktadır. Bir gıda güvenliği programı olan HACCP dahilinde, yem fabrikalarımızda Kritik Kontrol Noktaları tespit edilmiştir ve bu noktalar devamlı kontrol altında tutulmaktadır. Ayrıca resmi kontrollerin yanı sıra, bu laboratuvarımız da, üretilen yemlerden bir program dahilinde numune alarak, yemlerin istenilen standartta olmasını kontrol etmektedir.
Üretim sırasında BANVİT piliçlerinin tüyleri nasıl temizleniyor?
Kesilip, kanı tamamen akıtıldıktan sonra 52 0C ılık suda ıslatılan piliçlerin tüyleri, otomatik makinalarda, plastik parmaklarla temizlenmektedir. Bu ıslatma işlemi sırasında, suyun ısısı 80-100 0C’de olmadığı için bazı iddiaların aksine haşlanmamaktadır.
Ambalajlarınızda üretim tarihi niye yazmıyor?
Ülkemizdeki eski ambalaj kanununa göre, ürünlerimizin üzerine hem üretim hem de son tüketim tarihini basmak zorundaydık. Bu kanuna, araştırmalarımıza göre maalesef sadece Banvit uymaktaydı. Şöyle ki, ambalajlı bir piliç ürününün işlenmesinin, ambalajlanmasının, dağıtımının gerçekleştirilip raflara dizilmesinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi mümkün değildir. Bazı üretici firmalar, rafa çıktıkları tarihi üretim tarihi olarak yazarken, Banvit ürünlerinin üzerinde, yıllardır gerçek üretim tarihi yani "üretildiği günün tarihi" yazdığından, haksız rekabete maruz kalmaktaydı.

Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde, "ürün etiketlemesi"nde birliktelik sağlamak amacıyla, 25 Ağustos 2002 tarihinde, 24857 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortak olarak çıkardığı, 2002/58 sayılı "Türk Gıda Kodeksi, Gıda Maddelerinin Genel Etiketlenme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları" tebliğinde, "Etiket Bilgileri, Madde 6"da belirtildiği üzere, ürünün üzerindeki etiket bilgileri içerisinde "üretim tarihi" istenmemekte, sadece "son tüketim tarihi" yazılması istenmektedir.

Dolayısıyla tüketiciyi yanıltmamak ve ticarette eşitlik sağlamak için söz konusu 2002/58 tebliği uyarınca, ürün ambalajlarımızın üzerine, Temmuz 2003’ten itibaren sadece "son tüketim tarihi" basılmaktadır.
Bir çölyak hastasıyım; hangi ürünlerinizde gluten mevcut hangilerinde mevcut değil?
Özel olarak gluten testi yapmadığımız ve ayrı olarak "glutensiz ürün" üretim hattımız olmadığı için ürünlerimizde (çiğ ve galeta unsuz çiğ ürünlerimiz dışındaki diğer ürünler) iz miktarda galeta unu bulunma ihtimali vardır.
Banvit Piliç ürünlerinin muhafaza süreleri ne kadardır?
Taze ürünlerimizin buzdolabının normal gözünde muhafaza edildiğinde (0-4 derece) üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar, eğer bu taze ürünü derin dondurucuya koyarsanız (-18 derece ve altında) 1 ay muhafaza edilir.

Dondurulmuş ürünlerimiz ise buzdolabınızın buz gözünde veya derin dondurucuda (-18 derecede) 1 sene muhafaza edilir.

UYARI: Lütfen ürünlerinizi buzdolabında çözün ve çözülen ürünü tekrar dondurmayın.
Banvit ve Banvit ürünleri hangi denetimlerden geçmektedir?
AB ihracat prosedürüne uygun hareket ettiğinin bir göstergesi olarak, Banvit piliç ve hindi kesimhaneleri, AB Ön İhracat Numarası almıştır. Bu konuda, 2001 yılından itibaren, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetimlerine tabidir. Banvit’in yetiştirdiği canlı piliçlerden ve hindilerden, ürünlerinden ve kullandığı sudan bile analizler için numune alınmakta ve denetim yapılmaktadır.

Ayrıca Banvit yıllardır ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, HACCP Gıda Güvenliği Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi gibi uluslararası ‘"Kalite Güvence" programlarını gönüllü olarak uygulamakta ve kendisini bu programların denetimlerine tutmaktadır. Bu programların kontrollerini bir uluslararası denetim kuruluşu olan Bureau Veritas yapmaktadır.

Ürünler, her bir tesiste ayrıca mevcut olan Banvit Gıda ve Hijyen Laboratuvarları’nda iç kontrolden geçirilmekte, bu laboratuvarlarda mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılmakta ve takip edilmektedir.
Roaster Nedir? Hindi mi, piliç mi?
Piliçlerimiz ile Roaster arasındaki fark, gramaj ve yetişme süresidir. Roaster iri ve fırınlık bir piliçtir. Normal piliçlerimiz ortalama 40 günde kesime giderken, Roaster ortalama 50 günde kesilmektedir. Dolayısyla eti pilice oranla daha aromatiktir.
Kanatlı etinin besin değeri nedir?
Kanatlı eti, protein, niasin, B6 ve B12 vitaminleri, demir, çinko ve fosfor kaynağıdır. Ürünlerin besin öğeleriyle ilgili bilgiler, sitenin ürünler kısmında detaylı olarak görülebilir. Kanatlı eti, düşük yağ oranıyla sağlıklı diyetin ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir öğesidir.
Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  • Ambalajlı ve markalı ürünler tercih edilmelidir
  • Etiket bilgilerinde ürünün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izni olmalıdır
  • Son tüketim tarihi belirtilmiş olmalıdır
  • Ambalaj bütünlüğü bozulmamış olmalıdır
  • Satış koşulları hijyenik olmalıdır
  • Satışta muhafaza koşulları sağlanmış olmalıdır (taze ürün için 0-2 derece, şok dondurulmuş ürün için –18 derece)
  • Piliç ve diğer et ürünleri alışverişin sonunda alınmalı ve muhakkak en kısa sürede buzdolabına ulaştırılmalıdır.


  •