Ürünler
Ölçüler
Kalori rehberi
Baharatlar
Neden Banvit
 

Lezzetli, Sağlıklı, Pratik ve Ekonomik

Banvit, 1985 yılından bu yana, mutfağında sağlıkla birlikte lezzeti arayan tüketiciler için üretim yapıyor. Hedef kitlemiz, sağlıklı beslenmeyi benimsemiş ama lezzete önem veren, sofrasında çeşit arayan, yenilikçi ve en önemlisi zamanına değer veren kişiler. Misyonumuz ise her zaman tüketicilerimizin beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilmek. Bunun için konumuzla ilgili her türlü gelişmeyi yakından takip ediyor, uyguluyor ve ürün yelpazemizi sizlerden gelen istekler doğrultusunda çeşitlendiriyoruz.

Ambalajlı, Etiketli ve İzinli

Türk Gıda Kodeksi “Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği” (2002/58) Etiketleme ve İşaretleme Kuralları, 5. madde a bendine göre: Satışa sunulan her gıda maddesinin ambalajında etiket bulundurulması zorunludur. Ayrıca hangi market vitrininde olursa olsun, alacağınız ürünün ambalajında, Tarım Bakanlığı Üretim İzin Numarası yoksa, o mal kaçak demektir. Ülkemizde, Tarım Bakanlığı'ndan ruhsatlı 40 kesimhaneye karşılık, maalesef bir bu kadar da ruhsatsız yani kaçak kesimhane bulunmakta.

Banvit piliç ürünleri, Tarım Bakanlığı'ndan alınmış K.518 ruhsat numarasıyla; Banvit Hindi ürünleri ise K513 ruhsat numarasıyla satışa sunulur. Son kullanma tarihi ve seri numaraları, doğru olarak etiketinde yer alır. Banvit sektörde birçok ilkin mimarı olmuştur. Bunlardan en önemlisi de, taze piliç ve piliç yan ürünlerinin poşet içinde satılmasıdır. Piliç sektörüne ilk ambalajlı taze ürünü sunduğumuzda, Banvit olarak şunu söylemek istedik: "Biz ürünümüzün kefiliyiz"

Banvit piliç ve hindi kesimhaneleri, İhracat Ön İzin Numarası almış olan 6 kesimheneden ikisidir. İhracat Ön İzin Numarası, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapabilecek firmalara, 2003 yılında yaptıkları denetimden sonra verilmiştir. Piliç kesimhanemizin numarası TR- 05, hindi kesimhanemizin numarası TR -02’dir.

Hijyenik, Güvenilir ve Kaliteli

Banvit ürünlerinin lezzeti ve güvenilirliği, üretimimizin her aşamasında gerçekleştirdiğimiz titiz kontrollerden kaynaklanmaktadır. Hijyen, özellikle bir gıda işletmesinin en önemli sorumluluğudur. Bu sorumluluğun bilincinde olan Banvit'te hijyen kontrolleri işçi eli, kullanılan ekipman ve kullanılan malzeme bazında yapılır. Kullanılan suyun uygunluğu kontrol edilir, alınan hammadde ve ambalajlar kontrolden geçirilir. İşletmemizde 2 vardiya kesim, 1 vardiya temizlik yapılmaktadır.

Banvit ürünleri, gıda guvenliği prensiplerine uygun olarak üretilir. HACCP gıda güvenliği programları uygulanır. Kritik kontrol noktalarında ölçümler yapılır. Ayrıca Kalite Yönetim Sistemi uygulamaları ile hem kaliteli hem de güvenilir gıda üretimi yapılmaktadır.

Çevreye Duyarlı

Banvit'te teknolojik yenilikler yakından takip edilir. Bu yeni teknolojilerin uygulanmasında ise çevrenin önemi ilk sırada yer alır. Örneğin işletmemizde kirlilik yükü fazla olan kömür, fuel-oil gibi yakıtların yerine doğal gaz kullanılmaktadır. İşletmelerimizden çıkan katı ve sıvı atıklar değerlendirilir. Banvit'in entegre bir tesis olması, dönüşümün önemini daha da arttırmaktadır. İşletmelerimizin atık suları da arıtma tesisinde arıtılmakta, çıkış suyu değerleri kontrol edilmekte ve arıtılan suyun büyük bir kısmı bahçe sulama, yer temizliği gibi işlerde kullnılmaktadır. Arıtma tesisimizin çıkış suyu parametreleri ve baca gazı emisyon değerleri, yönetmelikte belirtilen değerlerin altındadır. Bu değerlerimiz uygun olduğu için Banvit hem deşarj hem de emisyon iznine sahiptir. Ayrıca çevre konusunda ne kadar duyarlı bir şirket olduğunu, 2003 yılında Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001 belgesini alarak da ispatlamıştır. Çevre Yönetim Belgesi kapsamında, Banvit’te ulusal ve uluslararası yasal mevzuata uyulmakta, doğal kaynakların kullanımına dikkat edilmekte, atıklar en doğru şekilde ayrılıp, bertaraf edilmekte ve çevre amaç ve hedefleri belirlenmektedir.

Yaygın Pazarlama Ağı

Ürünlerimizin tüketiciye taze ve sağlıklı bir şekilde ulaştırılması, satış teşkilatımızın sorumluluğundadır. Banvit'in kendi şubeleri dışında, ana ve tali bayileriyle yurt sathına yayılmış soğuk hava depolu dağıtım merkezleri bulunmaktadır. Her gün frigorifik araçlardan oluşan bir TIR filosuyla bu merkezlere ulaştırılan ürünlerimiz, soğuk hava depolarına indirildikten sonra yine frigorifik servis araçlarına yüklenir ve perakende satış ile toplu tüketim noktalarına ulaştırılır. Bu aşamadan sonra Banvit ürünleri mutfaklara girmeye hazırdır.