Ailem ve Ben
 
Sık enfeksiyon geçiren çocuklar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Ayla KAMBUROĞLU


Doğumdan itibaren tüm çocuklar enfeksiyon riskiyle karşı karşıyadır. Ancak sık enfeksiyon geçiren çocukların doktor tarafından olası nedenler açısından daha detaylı kontrol edilmesi gerekir. Bu arada anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruyuculuğu ve hastalıklardan korunmada aşıların önemi akıldan çıkarılmamalıdır.

Doğumdan itibaren tüm bebekler enfeksiyonlara neden olabilecek çeşitli mikroorganizmalara maruz kalabilmektedir. Gebeliğin özellikle son aylarında plasentadan geçen koruyucu hücreler (antikorlar), yenidoğan bebeklerin en önemli savunma mekanizmasıdır.

Anne sütü: Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyonlara yatkınlığın daha az olduğu bilinmektedir. Anne sütünden geçen immünoglobulinler bu konuda koruma görevi üstlenmektedir. Yenidoğan döneminden, özellikle 6. aydan sonra bebek yavaş yavaş kendi koruyucu hücrelerini (immünoglobulinleri) oluşturmaya başlamaktadır. Doğru ve dengeli beslenmenin de bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilmemelidir.

Aşılar: Aşılamanın zamanında ve doğru şekilde uygulanmış olması, aşı ile korunabilen hastalıkların önlenmesi açısından çok önemlidir.

Kardeşler: Evde kendilerinden büyük, özellikle yuvaya veya okula giden kardeşleri olan çocuklar ile yuvaya veya okula yeni başlayan çocuklar, daha sık enfeksiyon geçirmektedir. Ancak belirtilen risk faktörleri olmadığı halde sık hastalanan çocuklar dikkatle incelenmelidir.

Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar değerlendirildiğinde, daha önce bahsedilen nitelikler ele alınarak sorgulanmalıdır. Bu çocukların

  • bağışıklık sistemi incelenmeli,
  • çocuğun kan tablosu kansızlık açısından değerlendirilmeli,
  • kulak-burun-boğaz muayenesi de olası geniz eti büyüklüğü açısından mutlaka pediatri deneyimi fazla olan bir kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Alerji: Ayrıca sık enfeksiyon geçiren çocuklarda alerjik bir alt yapının varlığı da araştırılmalıdır. Ailede alerjik hastalıkların varlığı, çocuklarda da ortaya çıkma olasılığını artırmaktadır. Üst solunum yolunda geniz eti gibi tıkayıcı anatomik bozukluğu olan veya alerjik alt yapısı olan çocuklarda enfeksiyonlar daha sık görülebilmektedir. Sık enfeksiyon geçiren çocuklar, doktorlarının izleminde daha nadir görülen hastalıklar açısından da tetkik edilmelidir.

Banvit Çocuğum ve Ben dergisi Eylül 2007