Ailem ve Ben
 
Hamilelikte ne kadar kilo alınmalı?

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Senai AKSOY

1. Hamilelikte kalori alımı arttırılmalı mı?
Hamile bir kadın, aldığı günlük kaloriyi arttırmak zorundadır. Birçok anne adayı, hamilelik öncesinde aldığı kaloriden günlük 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyar. Az miktarda yapılan ya da artan fiziksel aktiviteler sonrasında da alınacak kaloride değişiklikler yapılabilir.

2. Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı?
Boyu kilosuyla orantılı bir kadın için hamilelik dönemi boyunca alınması gereken ortalama kilo 12,5’dir. Bu değer, önerilen 11 ila 16 kilonun ortalamasıdır. Ancak boyu kilosuyla orantılı olmayıp, daha zayıf olan kadınlar için önerilen kilo artışı 18 kg’dır. Şişman kadınlar için önerilen kilo artışı ise 7 ila 11 kg’dır. Buna rağmen şişman kadınlar hamilelik süresince ne diyet yapmalı, ne de kilo kaybetmeye çalışmalıdır. Bununla birlikte hamilelik dönemi şişman bir kadın için beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi için ideal bir dönemdir.

3. Hamilelikte kilo artışı nasıl gerçekleşir?
Annedeki kilo artışı, hamilelik boyunca anne ve bebek arasında ayrı bir şekilde paylaşılır. Hamileliğin ilk dönemlerinde annede yağ depolanır ve gebeliğin ortalarında besin depolanması en yüksek seviyeye ulaşır. Hamileliğin erken dönemlerindeki depolanma sürecinin, hamileliğin son 10 haftasında hızla büyüyecek olan bebeğe gerekli olabilecek enerjiyi sağlamak için yapıldığı düşünülüyor. Hamileliğin son döneminde bebeğin hızlı gelişebilmesi için, ihtiyaç duyulacak enerji ve anne adayının artan metabolik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, gebeliğin ortalarında plasental büyümede ve organların ağırlıklarında hızlı bir artış yanında, kan yapımında da hızlanma görülür. Bununla beraber hamileliğin ilk evresinde depolanan ve hamilelik süresince kullanılmayan yağ deposu, emzirme için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

4. Fazla kilonun zararları var mıdır?
Araştırmalar, özellikle hamilelik öncesinde sağlıklı olmayan kadınların ve hamilelik döneminde yeterli besin alamayan anne adaylarının bebeklerinin düşük doğum ağırlıklı olma şansının daha fazla olduğu gösteriyor.

Bu risk aynı zamanda annenin yaşam tarzına da bağlıdır. Hamilelik döneminde sigara içmek gebeliğin sonucunu etkiler. Bunun yanı sıra fazla kilo almak da iyi değildir. Şişman kadınlar gebelik süresince problemler yaşayabilirler. Kolların ve uylukların üst kısımlarında biriken yağ dokusunun doğum sonrasında geri dönüşü çok zordur.

Fazla kilo almadan, gerekli besin ve kaloriyi almak için iyi bir yol sağlıklı beslenmektir. Patates cipsleri, kolalı içecekler ve çikolatalar yerine meyve, yoğurt ve şekersiz tahıl yemek, sağlıklı beslenmek için idealdir.

5. Sağlıklı kilo artışı nasıl olmalı?
Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde 1,3 – 3,6 kg, sonrasında da haftada 400 -450 gr almak en uygun durumdur. Anne adaylarının en hızlı kilo artışı ise son 3 ay içerisinde gerçekleşir. Bebek doğduktan 1 ya da 2 hafta sonra kadınların yaklaşık olarak 8 – 9 kilo kaybetmesi normaldir. Hamilelik döneminde aşırı kilo almayan kadınlar, hamilelik öncesi kilolarına 4 – 6 ay içinde geri dönerler.

Ender durumlar bazı anne adaylarında gebeliğin son haftalarında sıvı birikimi görülür. Sıvı birikimi bir haftada aşırı kilo almaya ve ayaklarda ve yüzde ödem oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu sıvı birikimi preeklampsi işareti olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kaynak: Banvit Çocuğum ve Ben dergisi Nisan 2011